Enzime Dirençli Nişasta Nedir?

bakery, bread, food

NİŞASTA NE YAPAR? 

Nişasta, glikoz zincirlerinden oluşan bir çeşit karbonhidrattır ve karbonhidrat canlılar için enerji kaynağıdır. Bu enerji kaynağı çeşitli besinler aracılığıyla vücuda alınır. Un ve unlu mâmüller bunun bir örneğidir. 

Pasta, börek ya da ekmek gibi karbonhidrat kaynağı ürünler tüketildiğinde, içerdiği bol miktardaki nişasta vücuda alınır. Nişasta vücutta; sindirimi kolaylaştıran enzimler tarafından çok kısa sürede parçalanır ve glikoz (şeker) parçacıkları ortaya çıkar. Bu parçalanmanın iki sonucu olur: İlki kan glikoz seviyesinin yükselmesi ikincisi ise obezitedir. Karbonhidratı  oluşturan nişasta sindirime uğradığı anda glikoz (şeker) moleküllerine dönüşür ve bu sayede hızlıca kana karışarak  kan glikoz seviyesini yükseltir. Bu durum diyabet ve diyabete bağlı hastalıkların tetiklenmesine sebep olur.  Diğer taraftan, sindirilerek glikoza dönüşen nişasta fazla miktarda tüketildiği vakit, vücut tarafından atılmaz ve ileride kullanılacak bir enerji kaynağı olarak glikojene dönüştürülerek depolanır. Bu vücudun yağlanması ve kilo alımı demektir ki fazlası obeziteye yol açar. 

ENZİME DİRENÇLİ NİŞASTA NEDİR?

Un, içerisinde nişasta barındırdığı ve nişasta da yukarıda sayılan etkileri oluşturduğu için, beslenme dünyası tarafından tuz ve şekerle birlikte sakınılması gereken 3 beyazdan biri olarak bilinmektedir. Ne var ki TUBİTAK MAM Gıda Enstitüsü Laboratuvarlarında geliştirilerek firmamıza lisanslanan Enzime Dirençli Nişasta bu sınıfa girmez. Enzime Dirençli Nişasta, nişastanın olumsuz etkilerini ortadan kaldırmaktadır. Şöyle ki, EDN, mide ve ince bağırsakta glikoz parçalarına bölünmeden geçer. Kalın bağırsağa geldiğinde burada fermente olur ve bağırsak florası (probiyotik) için prebiyotik vazifesi görerek sindirim ve kolon rahatsızlıklarını önlemeye yardım eder. Bu yönüyle Nişastanın zararlı etkilerini ortadan kaldırmanın yanı sıra vücut için yararlı bir besin halini alarak prebiyotik vazifesi de görür..  

REALIFE NE YAPAR ?

Realife, unda %70 oranına kadar var olduğu bilinen nişastanın, Enzime Dirençli Nişasta içeren halidir. Diyet ve Diyabetik Un olarak kamuoyunun hizmetine sunulmuş olan Realife, obezite ve diyabet hastalarının yanı sıra sağlığına dikkat eden tüm insanların kullanması gereken doğal beyaz buğday unudur.

 
Elbette ki sağlıklı beslenme ve hareket en baştaki önerimizdir. Ne var ki bunu yaparken gerek sağlıklı insanlar gerekse obezite ve diyabet rahatsızlığına sahip olanlar için lezzetsiz, tatsız tuzsuz un ve türevi ürünlerle uğraşmak bir kader olmamalı. Biz, bunu sağlıyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir